' MASKIDE KASUTAMISEST

Praegu on peamiseks kõneaineks maskikandmise kohustus. Vähe räägitakse aga maski kandmise erisustest. Seda küll mainitakse, aga väga napisõnaliselt. Terviseameti kodulehelt on siiski lugeda pikem selgitus.

Toome siin ära vastava lõigu tekstist:

Maski ei pea kandma või nina ja suud katma:

  • alla 12-aastased lapsed;
  • juhtudel, kui see ei ole tervislike põhjuste (nt hingamisraskuste, teatud psüühikahäirete, allergiate) tõttu võimalik;
  • juhtudel, kui see ei ole töö või tegevuse (nt restoranis süües) iseloomu tõttu või muid olulisi põhjuseid arvestades võimalik;
  • erivajadustega inimesed, nt arenguhäirega inimesed, kes ei ole võimelised nõuete kohaselt maski kandma või ole võimelised endale ise maski ette panema ja eest ära võtma;
  • vaegkuuljast inimese saatja või isik, kes suhtleb inimesega, kellel on suhtlemiseks vajalik lugeda huultelt, lugeda näoilmeid, kes vajab selget kõnet jmt, kui maski kandmine raskendab huultelt lugemist.

Korralduse järgi ei pea meditsiinilist näidustust või muud erivajadust (muuhulgas seda, et maski ei ole võimalik kanda) tõendama eraldiseisva tõendiga. Piisavaks loetakse inimeste ütlusi selle kohta, et neil esinevad vastunäidustused maskikandmisele.

Võib esineda olukordi, kus võib olla oluline, et maski kandev isik selle eest ära võtaks, nt pangas või tervishoiuteenuse saamisel, või apteegis või poes, kui on vajalik tuvastada isiku nägu või vanus, samuti vanusepiiranguga toodete, nt alkoholi, ostmisel.

Maskikandmise kohustus ei laiene avalikes siseruumides olukordadele, kus on tagatud igal ajal rohkem kui kahemeetrine vahemaa teiste isikutega või eraldatus (näiteks klaasiga eraldatud ühissõidukijuhid, ühissõidukis puuduvad teised inimesed jne).

Enne riskirühma kuuluva inimesega kohtumist tuleb veenduda enda nakkusohutuses ning külastamisel tagada ohutus: kanda maski, hoida distantsi ning puhastada käsi ja pindasid.

Kinni tuleb pidada ohutusreeglitest, mis kehtivad koroonaviirusesse nakatunuga koos elamisel, sealhulgas tuleb kanda maski, hoida võimalusel distantsi ja vältida temaga kokkupuudet ning puhastada regulaarselt käsi ja pindasid.

 

Täispikka artiklit loe: https://www.terviseamet.ee/et/maskide-kasutamisest

Allikas: Terviseamet

Tartu tarbijanõustamis- ja infokeskus viis 20.juulil 2010 läbi Tartu linna neljas toiduainete kaupluses - Eedeni Konsumis, Annemõisa Selveris ja Maximas ning Anne Säästumarketis hüperaktiivsust põhjustavate toiduvärvide uuringu, sest 20. juulil rakendus kogu Euroopa Liidus nõue, et toiduained, mis sisaldavad Southamptoni uuringu põhjal lastel hüperaktiivsust põhjustavaid toiduvärve E102, E104, E110, E122, E124 ja E129, peavad olema tähistatud hoiatusteabega "Võivad avaldada kahjulikku toimet laste aktiivsusele ja tähelepanuvõimele". Meie uuringu tulemus on masendav.


Ainult 4 toiduainet: kolm siirupit, kõik toodetud Leedus ja üks Taioode- suhkrustatud ananassi ja papaia kuubikud, kannavad nõutavat teavet. Ülejäänud 71 toiduainet, mis kõik sisaldasid eelpoolnimetatud lisaineid, olid ilma nõutava lisateabeta. Paljud lahtised kummikommid, Poola tarretised, Läti sidruni-, kirsi- ja metsamaasikazeleed, Don Caramele OÜ, Pärnumaa toodetud pulgakommid Surra-murra ja Kukekas, mitmed Leedu päritoluga karamellivalikud ja karamellid, ka meie Kalevi pirnimaitseline karamell, Helluse siirupid jne.- kõik need olid ilma nõutava hoiatusteabeta.


Tiiu Müürsepp, Tartu Tarbijanõustamis- ja Infokeskuse juhataja: "Kaupluste juhatajatele ja müüjatele oli nõue, et tänasest kuupäevast s.t 20.juulist 2010 peavad hüperaktiivsust õhjustada võivaid toiduvärve sisaldavad toiduained kandma lisainformatsiooni "Võivad avaldada kahjulikku toimet laste aktiivsusele ja tähelepanuvõimele" päris teadmata või siis vähe teatud. Küll lubati, et vastavad abinõud võetakse kiiresti ette."


Diagnoos - hüperaktiivsus - on kahjuks olemas ka paljude meie noorukite puhul. Mitmete Tallinna ja Tartu koolide juures on olemas hüperaktiivste laste vanemate tugirühmad. Uus märgistamiskord annab tarbijale olulist lisainfot, kuid see peaks olema pakendil suuremas kirjas, et seda paremini märgata- lisas Tiiu Müürsepp.

MTÜ Tarbijate Koostöökoda
Tel: +372 5300 6193 (info), +372 5845 2323 (nõustaja)
E-post: tartutarbija@gmail.com
EenetLeia meid Facebookist!