' MASKIDE KASUTAMISEST

Praegu on peamiseks kõneaineks maskikandmise kohustus. Vähe räägitakse aga maski kandmise erisustest. Seda küll mainitakse, aga väga napisõnaliselt. Terviseameti kodulehelt on siiski lugeda pikem selgitus.

Toome siin ära vastava lõigu tekstist:

Maski ei pea kandma või nina ja suud katma:

  • alla 12-aastased lapsed;
  • juhtudel, kui see ei ole tervislike põhjuste (nt hingamisraskuste, teatud psüühikahäirete, allergiate) tõttu võimalik;
  • juhtudel, kui see ei ole töö või tegevuse (nt restoranis süües) iseloomu tõttu või muid olulisi põhjuseid arvestades võimalik;
  • erivajadustega inimesed, nt arenguhäirega inimesed, kes ei ole võimelised nõuete kohaselt maski kandma või ole võimelised endale ise maski ette panema ja eest ära võtma;
  • vaegkuuljast inimese saatja või isik, kes suhtleb inimesega, kellel on suhtlemiseks vajalik lugeda huultelt, lugeda näoilmeid, kes vajab selget kõnet jmt, kui maski kandmine raskendab huultelt lugemist.

Korralduse järgi ei pea meditsiinilist näidustust või muud erivajadust (muuhulgas seda, et maski ei ole võimalik kanda) tõendama eraldiseisva tõendiga. Piisavaks loetakse inimeste ütlusi selle kohta, et neil esinevad vastunäidustused maskikandmisele.

Võib esineda olukordi, kus võib olla oluline, et maski kandev isik selle eest ära võtaks, nt pangas või tervishoiuteenuse saamisel, või apteegis või poes, kui on vajalik tuvastada isiku nägu või vanus, samuti vanusepiiranguga toodete, nt alkoholi, ostmisel.

Maskikandmise kohustus ei laiene avalikes siseruumides olukordadele, kus on tagatud igal ajal rohkem kui kahemeetrine vahemaa teiste isikutega või eraldatus (näiteks klaasiga eraldatud ühissõidukijuhid, ühissõidukis puuduvad teised inimesed jne).

Enne riskirühma kuuluva inimesega kohtumist tuleb veenduda enda nakkusohutuses ning külastamisel tagada ohutus: kanda maski, hoida distantsi ning puhastada käsi ja pindasid.

Kinni tuleb pidada ohutusreeglitest, mis kehtivad koroonaviirusesse nakatunuga koos elamisel, sealhulgas tuleb kanda maski, hoida võimalusel distantsi ja vältida temaga kokkupuudet ning puhastada regulaarselt käsi ja pindasid.

 

Täispikka artiklit loe: https://www.terviseamet.ee/et/maskide-kasutamisest

Allikas: Terviseamet

Tartu Tarbijanõustamis- ja Infokeskus koostöös Tartu Tervishoiu Kõrgkooli tervisekaitse eriala 1.a. tudengitega viis läbi aprillis- mais Tartu linna kauplustes uuringu, et selgitada välja kas toiduvärve E102, E104, E110, E122, E124 ja E129 sisaldavatel toiduainetel on hoiatusteave "Võivad avaldada kahjulikku toimet laste aktiivsusele ja tähelepanuvõimele". Selline teave peab olema toiduainetel, mis on toodetud hilisemalt kui 20.juuli 2010.a.

 

Uuringu põhjal selgus, et vastav hoiatusteave on mitmetel karamellidel, monpansjedel, Candy Mix kaalukommidel, jookidel, marmelaadidel, paljudel  siirupitel, ka ühel koogil ja ühel minikeeksil. Kuid tihti ei ole hoiatusteabe tekst korrektne.

 

Selgus, et meie kodumaised toojad Astri Tootmine OÜ, Europagar OÜ, AS Eesti Pagar ja Liivimaa Pagar ei ole lisanud vastavat hoiatusteavet nende poolt toodetud tortidele, kookidele ja rullbiskviidile. Oleme tootjatele vastavad meilid saatnud, et nad korrigeeriksid oma toodete märgistust. Vastav teave on saadetud ka tarbijakaitseametile. Uuringuga saate tutvuda siit Uuring

MTÜ Tarbijate Koostöökoda
Tel: +372 5300 6193 (info), +372 5845 2323 (nõustaja)
E-post: tartutarbija@gmail.com
EenetLeia meid Facebookist!