Tartu Tarbijanõustamis- ja Infokeskus – Aktuaalne

1) Ühingu liikmed Tiiu Müürsepp ja Valli Murel võtsid osa 5. ja 6.märtsil Siguldas toimunud seminarist “Tarbijakaitseühenduste koostöö tarbijateadlikkuse tõstmisel kemikaaliriskides tarbetoodetes” Eesti, Läti ja Leedu VVO-dele. Seminari korraldas Balti Keskkonnafoorum. Seminaril kuulsime Taani Tarbijakaitse Nõukogu eksperdilt Claus Jörgensenilt infot, et Southamptoni Ülikoolis läbiviidud uuringus ohtlike toiduvärvide mõjust 3 ja 8-9 aastaste laste käitumisele selgus nende kahjulik mõju laste tervisele: ilmnes hüperaktiivsus, vähenes keskendumis- ja õpivõime. Uuring on avaldatud septembris 2007 meditsiiniajakirjas “The Lancet”.Selle uuringu põhjal osutusid ohtlikeks toiduvärvideks asovärvid E 102 Tartrasiin, E110 Päikeseloojangukollane, E122 Asorubiin, E124 Erkpunane 4R ja E129 Võlupunane AC ja toiduvärv Kinoliinkollane E104. (Märkus: Varajasemast on teada, et sünteetilistest toiduvärvidest on kõige allergeensemad just asovärvid. Asovärvide kohta on kehtestatud piirnormid nii tootjatele kui ADI arvud (päevane soovitatav piirnorm kehakaalu kilogrammi kohta) tarbijatele. Ohustatud on eriti lapsed nende väikese kehakaalu ja et nad tarbivad oma eelistuste tõttu rohkelt maiustusi ja karastusjooke).

Taani Tarbijakaitse Nõukogu viis 2007 edukalt läbi ohtlike toiduvärvide kampaania: uuriti toiduainetes sisalduvate ohtlike toiduvärve, pöörduti tootjate ja maaletoojate poole. Kampaania osutus tulemusrikkaks – enamus tootjaid ja maaletoojaid teatasid, et nad jätavad välja need ohtlikud lisaained oma toodetes. Samalaadne edukas ohtlike toiduvärvide kampaania on läbi viidud ka Inglismaal.

2) Tartu Tarbijanõustamis- ja Infokeskus on k.a. märtsikuus läbi viinud asovärvide ja kinoliinkollase E104 toiduvärvide uuringu. Meie toidukauplustes leidub küllalt palju ohtlikke toiduvärve sisaldavaid karamelle, närimiskomme, vahukomme, pulgakomme, kummikomme, kuid nende kõrval leidub ka samalaadseid tooteid, mis ei sisalda üldsegi toiduvärve või siis sisaldavad looduslikke toiduvärve vt. 2008 toiduvärvide uuring.xls.
Seega tähelepanu koostisele, mis küll pahatihti on väga väikese kirjaga või siis halvasti loetav (hele kiri läbipaistval foonil).
Uuringu põhjal oleme koostanud koondtabeli vt. Ohtlikud toiduvärvid.xls. Meie uuring jätkub.

Ootame siin abi kõikidelt tarbijatelt! Kui leiate maiustuste, karastusjookide jms. märgistuselt, et koostises leidub toiduvärve E102, E104, E110, E122, E124, E129, palun teatage sellest meile koos infoga tootja või maaletooja kohta. Telefon 7475543 ja 55993741, e-kiri tartutarbija@mail.ee Lisame Teie info ohtlike toiduvärve sisaldavate toodete koondtabelisse. Me kõik oleme tarbijakaitsjad!.

3) 2.aprillil k.a edastas Taani parlamentäär Asa Westlund koos Euroopa Toiduohutuse Ameti juhiga deklaratsiooni inimese tervisele ohtlike aso-toiduvärvide ja kinoliinkollase E104 kohta Euroopa Parlamendile vt. 2008 Written Declaration.doc.
2.aprillil avaldas Taani Tarbijakaitse Nõukogu uuringu tarbijate ootuse kohta seoses ohtlike toiduvärvidega, www.forbrugerraadet.dk/english/azo/azosurvey

4) 11.aprillil k.a hakkavad rahvuslikud eksperdid arutama DG Sanco (Tarbija ja Tervise Peadirektoraadi) SCFCAH ( TOIDUAHELA JA LOOMATERVISE komitee) toiduohutuse seminaril Euroopa Toiduohutuse Ameti arvamust ohtlike toiduvärvide kohta.

5) Anna Glayzer Inglismaalt (Action on Additives) ja Sofie Krogh Holm Taani Tarbijakaitse Nõukogust algatasid ühisavalduse saatmise Euroopa Komisjoni tervisevolinikule. Nad pöördusid ka meie poole, et levitaksime seda teistele Eesti organisatsioonidele ja kutsuksime neid ühisavaldusega ühinema.

8.aprillil saatsime viie kodanikualgatusliku organisatsiooni:Eesti Lastekaitse Liidu, Tallinna Tarbijakaitse Nõuandla, Eesti Puuetega Naiste Ühingu, Tartu Tarbijanõustamis- ja Infokeskuse ning Tartu Naisseltsi poolt välja ühisavalduse, vt. 2008 Eesti organisatsioonide ühisavaldus Euroopa Komisjonile.doc

9.aprillil läkitati Euroopa Komisjonile rahvusvaheline ühiskiri nõudega katkestada kahtlaste toidu lisaainete kasutamine.

Rahvusvahelisele ühiskirjale on alla kirjutanud 42 avalikes huvides tegutsevat organisatsiooni 12st Euroopa Liidu liikmesriigist, nende seas ka kuus Eesti organisatsiooni. Peale eelpoolnimetatud organisatsioonide liitus sellega ka BEUCi kaudu ETL. Vt. Joint Statement to EUCommission.pdf

Programmikood: CMS Made Simple